Komunia dla chorych

KOMUNIA ŚWIĘTA DLA CHORYCH I NIE TYLKO

Dlaczego warto?

Sam Pan Jezus powiedział: Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim! Kościół zaś dodaje: Aby zatem wierni, którzy znajdując się w stanie łaski i kierując się właściwą i pobożną intencją pragną uczestniczyć w świętej uczcie, nie byli pozbawieni tej sakramentalnej pomocy i pociechy, wydało się Papieżowi rzeczą słuszną ustanowić nadzwyczajnych szafarzy, którzy by mogli sobie oraz innym wiernym udzielić Komunii. Ze względu na to wielkie duchowe dobro i bliskość z Jezusem w Kościele od 1973 roku, a w Polsce od 1991 roku nadzwyczajni szafarze Komunii świętej, zanoszą potrzebujących Najświętszy Sakrament.

O to dobro warto zabiegać nie tylko, gdy samemu się jest chorym, lecz również gdy potrzebujący znajdują się w naszym otoczeniu. Gdy sami spełniamy uczynek miłosierdzia odwiedzając chorych warto zadbać również o ich pociechę duchową i pokarm na życie wieczne, aby posileni Ciałem Pańskim, mogli pełniej łączyć swoje życie, radości i cierpienia z Ofiarą Chrystusa.

Zaproponuj i zatroszczy się o Komunię święta dla chorych i potrzebujących!

 

Dla kogo?

Komunia święta – duchowy i sakramentalny pokarm dla wierzących przeznaczona jest dla:

  • chorych i w podeszłym wieku, którzy nie mogą ze względu na swój stan zdrowia uczestniczyć we Mszy św.;
  • osób o ograniczonej sprawności ruchowej, niepełnosprawni, niedołężni lub znaczymy w oddaleniu od kościoła, w szczególności dla osób starszych, którzy nie mogą dotrzeć samodzielnie do świątyni;
  • osób, które ze względów na wielką traumę (np. w okresach epidemii, nerwic itd.) nie mogą przystąpić do Komunii św. w czasie liturgii;
  • osób, które nie mogą przyjąć w trakcie Eucharystii z uwagi na sprawowanie stałej opieki nad osobą chorą, niedołężną lub dzieckiem wymagającym stacjonarnej opieki;
  • domownicy, którzy przebywają z osobami starszymi, chorymi i wskazanymi powyżej.

 

Kiedy?

Czy Komunię świętą można przyjmować tylko od święta? Oczywiście, że nie! W niedziele i święta nakazane, warto skorzystać z takiej możliwości, ale nie tylko w te dni można przyjmować Komunię świętą.

 

Święta nakazane w Kościele Katolickim

  • Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – Nowy Rok (1 stycznia)
  • Objawienie Pańskie (6 stycznia)
  • Wniebowstąpienie Pańskie – w VII Niedzielę Wielkanocy
  • Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało
  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia)
  • Wszystkich Świętych (1 listopada)
  • Boże Narodzenie (25 grudnia)

 

Każdy chory i potrzebujący jeśli tylko chce ma możliwość przyjęcia Chrystusa w postaciach eucharystycznych również w:

  • inne ważne dni (rocznica ślubu, dzień urodzin, wspomnienia szczególnych świętych, środa popielcowa itp.) albo
  • okresy (w oktawie Bożego Narodzenia, okresie wielkanocnym itp.) albo
  • dni powszednie, nieświąteczne.

Ze względu na duchowy pożytek chorego lub potrzebującego możliwa jest nawet codzienna praktyka Komunii świętej.

 

Szczególne sytuacje:

Chorujesz na celiakię i chcesz przystąpić do Komunii św.? Zgłaszając potrzebę Komunii dla chorego zaznacz to wyraźnie! Wówczas będzie możliwa Komunia święta z użyciem hostii niskoglutenowych, które posiadają specjalny certyfikat potwierdzający, że spełniają dwa warunki: są ważną materią eucharystyczną i jednocześnie są bezpieczne dla chorych na celiakie.

Chorujesz lub masz dietę wykluczającą przyjmowanie pokarmów stałych? Zgłaszając potrzebę Komunii dla chorego zaznacz to wyraźnie! Wówczas będzie możliwa Komunia święta pod postacią wina.

Wiatyk to Komunia dla znajdującym się w niebezpieczeństwie śmierci. Zgłaszając potrzebę Komunii dla chorego zaznacz to wyraźnie! Być może będzie potrzebna wizyta kapłana, a jeśli nie będzie takiej konieczności może w tym zakresie spełniać posługę również nadzwyczajny szafarz.

 

Do kogo zgłosić potrzebę?

W naszej parafii pw. Wszystkich świętych w Tarnowie Podgórnym potrzebę Komunii świętej prosimy zgłaszać do ks. Proboszcza lub Wikarego osobiście albo telefonicznie lub mailowo:

telefon: 61 814 64 36

e- mail: parafiatp@archpoznan.pl

 

Inne ważne informacje:

Osoby chore zachęcamy również do przyjęcia sakramentu umocnienia, jakim jest Sakrament Namaszczenia Chorych – więcej informacji znajdziesz TUTAJ

Każdego roku dnia 11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Tego dnia zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu poświęconą wszystkim chorym i cierpiącym, jak również na Eucharystię z zawierzeniem Bogu i Matce Bożej z Lourdes wszystkie chorych i ich rodziny.

Dni i uroczystości z udzielaniem sakramentu namaszczenia chorych zapowiadane są w naszej parafii w ogłoszeniach parafialnych.

Osoby chore i o ograniczonej sprawności ruchomej mogą w te dni skorzystać z pomocy w organizacji transportu na uroczystości. W indywidualnych zgłoszeniach należy taką potrzebę wyraźnie zaznaczyć, aby możliwość transportu została potwierdzona.

 

Transmisje Mszy Świętych

Oglądanie transmisji telewizyjnej nigdy nie zastępuje czynnego udziału w niedzielnej liturgii, ani nie jest obowiązkiem. Korzystanie z transmisji może być pomocą dla osób, które nie mogą uczestniczyć we Mszy świętej w kościele.

RADIO

Msze w rozgłośniach radiowych o zasięgu ogólnopolskim

NIEDZIELA

  1. Program Pierwszy Polskiego Radia – godz. 9:05. Transmisja Mszy Świętej z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie
  2. Radio Maryja – godz. 9:00. Transmisja Mszy Świętej z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie

DNI POWSZEDNIE (od poniedziałku do soboty)

  1. Radio Maryja – godz. 7:00. Transmisja Mszy Świętej z Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

TELEWIZJA

NIEDZIELA

  1. TVP 1:

– godz. 7:00. Transmisja Mszy Świętej z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach

– godz. 11:00. Transmisja Mszy Świętej z Jasnej Góry

  1. TV Republika – godz. 7:00. Transmisja Mszy Świętej z kościoła św. Augustyna w Warszawie.
  2. Polsat News – godz. 9:00. Transmisja Mszy Świętej ze Świątyni Opatrzności Bożej.
  3. TV TRWAM – godz. 9.30. Transmisja Mszy Świętej z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.
  4. Polsat Rodzina – godz. 10.30. Transmisja Mszy Świętej ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
  5. TVP Polonia – godz. 13:00.

DNI POWSZEDNIE

  1. TVP 1 – godz. 7:00. Transmisja Mszy Świętej z Jasnej Góry
  2. TV Republika – godz. 7:00. Transmisja Mszy Świętej z Jasnej Góry
  3. TV TRWAM – godz. 13.30. Transmisja Mszy Świętej z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

INTERNET

Informację o transmisjach przez Internet można znaleźć na przykład pod adresem:

https://mszenazywo.pl/